Jan 29 2010

נאו-קולוניאליזם

בסוף שנות ה-90, הכלכלה באקוודור היתה על סף קריסה. אינפלצה מטורפת, אבטלה גואה – הכל. המצב היה קשה במיוחד לאינדיאנים, החיים מחוץ לערים הגדולות. הרבה מהם נאלצו למכור את האדמות שלהם לספקולנטים וחברות פיתוח גדולות ולהגר מהמדינה, בעיקר לארה”ב ולאירופה, רובם באופן לא-חוקי, ולחפש עבודה.

מאז הכלכלה האקוודורית התייצבה – ב-2000 הם ויתרו על המטבע המקומי ועברו להשתמש בדולר האמריקאי, ובשנים האחרונות גם האבטלה נשארת יציבה בכ-6% – אבל רבים מהאינדיאנים עדיין נשארו להם באירופה, והם שולחים הביתה כסף. באקוודור המשכורת הממוצעת היא $500 לחודש, והאינדיאנים רובם חיים מתחת לממוצע. אז הם נשארים באירופה ושולחים חזרה כסף, ועם הכסף הזה בני המשפחה קונים חזרה את האדמות שלהם, ומשפצים את הבתים המשותפים ואפילו בונים בתים חדשים.

אבל חוץ מכסף, מהגרי העבודה שולחים גם תמונות. תמונות של אירופה הקלאסית שבה הם מסתובבים ובה הם עובדים. תמונות של בתים בגרמניה עם גגות רעפים משופעים, ושל בתי כפר ספרדיים. והתמונות הללו מגיעות יחד עם הכסף, ומסמנות לאינדיאנים באקוודור את השפע של אירופה. רובם לא יכולים לקבל ויזה לאירופה, בעיקר בגלל כל המהגרים הלא-חוקיים, ולכן אירופה היא ארץ עשירה ואסורה, מרוחקת חצי-כדור מהם. אז הם לוקחים את התמונות הללו ובונים את הבתים שלהם בדוגמתם. אז הכפרים הקטנים בהרי האנדים, המונים מאות אנשים כל אחד, בנויים להם בדוגמת כפרים אירופאים. עם הרעפים, והגגות, והצריחים. והקולוניאליסטים האירופאים כבר לא צריכים בכלל לשלוח ספינות וכובשים לקצוות העולם. הם אפילו לא צריכים לשלוח נציגים של חברות, או להפיץ את התרבות שלהם. הם רק יושבים להם בבית באירופה העשירה ומחכים שעניי העולם יבואו אליהם לקבץ נדבות, לעשות את העבודות השחורות. ועם הכסף האירופאי, הם ישלחו חזרה גם את התרבות המערבית, ביוזמתם, בלי שום מאמץ מהצד של הקולוניאליסטים.

* * *

ואם כבר על האירופאים בדרום אמריקה דיברנו, העיר קוטַקאצ’י, כשעתיים צפונית מקיטו הבירה, בנויה כולה על תעשיית העור שלה. מעילי עור, נעלי עור, ארנקים וחגורות ממלאים את כל החנויות ברחוב הראשי. התעשייה צמחה, כך הסביר לנו המדריך, בשנות ה-40 המאוחרות וה-50, אחרי המלחמה, כשמהגרים מאירופה באו לשם והביאו את טכניקות עיבוד העור. מגרמניה, הם באו, מיד אחרי מלחמת העולם השניה. פתאום מוצרי העור נהיו הרבה פחות אטרקטיביים.

* * *

ואם כבר על הנאצים בדרום אמריקה דיברנו, את הכתובת הזו ראיתי על קיר באוטבאלו, העיר האינדיאנית הגדולה ביותר באקוודור, כ-50,000 איש ש-90% מהם אינדיאנים. הם פיספסו עם הכיוון של צלב הקרס, נראה לי, אבל הכוונה ברורה. מה שלא ברור לי זה מה הטריגר לכתובת הזו.

 

OtavaloNazis

11 תגובות

11 תגובות לפוסט “נאו-קולוניאליזם”

 1. lisardggYNo Gravatarבתאריך 29 Jan 2010 בשעה 01:59

  פוסט ראשון מקו המשווה: נאו-קולוניאליזם באקוודור. http://blog.strawjackal.org/2010/01/%d7%

 2. TivietNo Gravatarבתאריך 29 Jan 2010 בשעה 07:35

  @lisardggY מה? רגע. איפה אתה בעולם?

 3. lisardggYNo Gravatarבתאריך 29 Jan 2010 בשעה 13:02

  @Tiviet Ecuador, spending one more day in Quito before heading off to Turtletopia.

 4. TivietNo Gravatarבתאריך 29 Jan 2010 בשעה 13:08

  @lisardggY I demand pictures!

 5. lisardggYNo Gravatarבתאריך 29 Jan 2010 בשעה 13:09

  @Tiviet Of Quito, or the Galapagos. I plan to photograph the HELL out of the turtles, starting tomorrow.

 6. rhinofNo Gravatarבתאריך 29 Jan 2010 בשעה 09:16

  @lisardggY are you on your big world wide tour you once told me you were planning ?

 7. lisardggYNo Gravatarבתאריך 29 Jan 2010 בשעה 13:02

  @rhinof Alas, I am not. Just a two-week trip to meet the esteemed elder turtles in the Galapagos.

 8. rhinofNo Gravatarבתאריך 29 Jan 2010 בשעה 17:52

  @lisardggY have a good one turtle man

 9. עומר ון קלוטןNo Gravatarבתאריך 29 Jan 2010 בשעה 11:30

  אאל”ט ה-Oi! זה מסגנון הפאנק שממנו גם יש את הכתובות נגד הנאצים.

 10. Rich Text EditorNo Gravatarבתאריך 29 Jan 2010 בשעה 17:44

  צודק עומר ון קלוטן. Oi! הוא שמו של סגנון המוזיקה שמשלב pub-rock עם פאנק קלאסי, ומנוגן גם ע”י סקינהדס פאשיסטים וגם ע”י סקינהדס שמאלנים או א-פוליטיים. לכן סביר להניח שהגרפיטי נעשה ע”י סקינהדס מה-S.H.A.R.P או ה-R.A.S.H.
  סקינס ופאנקס אף פעם לא צריכים טריגר פוליטי ישיר בשביל לרסס סוואסטיקות, circle A או מה שזה לא יהיה. סמוך עלי בעניין הזה.

 11. […] This post was mentioned on Twitter by Avner Kashtan, Maital Rozenboim. Maital Rozenboim said: RT: @lisardggY: פוסט ראשון מקו המשווה: נאו-קולוניאליזם באקוודור. http://tinyurl.com/y87dzg2 […]

 • הודעות אחרונות

 • לרישום בדואר

 • תגיות ונושאים

 • מהעבר

 • Meta

 • עמודים קבועים