דרקוני רנסנס

פורסם ב:

לפני הרבה שנים – אני חושב שזה היה ליום הולדתי ה-12 – קיבלתי במתנה את הספר הסגול והגדול שמופיע כאן משמאל, שמאגד בתוכו את שלושת הספרים הראשונים של סדרת ספרי “הדרקונאים מפרן” של אן מק’קאפרי. ואני חייב להגיד שלמרות כמה הסתייגויות שיש לי היום לגבי איכותם, יש להם עדיין מקום של כבוד בליבי, ואפילו חזרתי וקראתי אותם כל כמה שנים מאז.

אבל תמיד היה משהו שהפריע לי בהם. לא, לא הדמויות שסובלות מקצת שטחיות, וגם לא העלילות, שמצליחות איכשהו לפתור את הקונפליקטים איפשהו באמצע הספר, ולהתקיים כמעט בלי bad guys אמיתיים. לא, מה שהפריע לי, בעיקר בשנים האחרונות, זה היצוג בספרים של הטכנולוגיה.

כן, טכנולוגיה. כן, אלה ספרים על דרקונים. לא, זה לא סותר. הספרים של מק’קאפרי הם לא ספרי פנטזיה. הם ספרי מד”ב, שמדברים על עולם שעבר התיישבות ע”י בני אדם מכדור הארץ, שם הם עשו שינויים לבעלי חיים מקומיים בעזרת הנדסה גנטית כדי לייצר משהו שיזכיר את הדרקונים המיתולוגיים מכדור הארץ. ואז עם השנים הטכנולוגיה הלכה ונשכחה, ונשארו רק הדרקונים, והחרבות, והסממנים החיצוניים של הפנטזיה.

אבל כאן בדיוק התחיל לדגדג לי משהו. הוא תמיד הציק לי, אבל רקA dragon in a spaceship כשהתחלתי ללמוד על ההיסטוריה של המדע והטכנולוגיה התחלתי להבין מה מציק לי. כי אמנם הטכנולוגיה המתקדמת נשכחה בעולם של פרן, אבל לאורך הספרים היא מתחילה להתגלות מחדש. וזה הציק לי, כי זה לא נראה אמין, אם נזרוק טכנולוגיה עתידנית לתוך עולם ימה”בי, שהם פתאום יצליחו להשתמש בה, שלא לומר להבין אותה ואפילו להרחיב אותה. מילים כמו “אינקומנסורביליות” ו-“אפיסטמולוגיה” התחילו להתרוצץ לי בראש. התחלתי לקרוא עוד ועוד ספרים בסדרה, שבשלב הזה כללה כבר כ-15 ספרים שמק’קאפרי כתבה בעצמה, ועוד כמה שכתבה עם בנה (או שהוא כתב לבד ושם את השם שלה. גם הגיוני). הטכנולוגיה התחילה לשחק תפקיד גדול יותר ויותר. ויותר ויותר חשבתי על מה זה אומר, ואם זה מפריע לי, ולמה זה מפריע לי.

ואז אן מק’קאפרי מתה.

וכתוצאה מכך, החליטו להעלות בפסטיבל אייקון רצועת תוכן שמוקדשת למק’קאפרי, ובמיוחד לסדרת הספרים הזו.

וכתוצאה מכך, התנדבתי להעביר הרצאה שתאפשר לי למקד את הרעיונות ואת הצרימה הזו שלי. ואז להעביר אותה הלאה, אליכם.

אז ראשית, יש את ההרצאה שלי, שתיערך באשכול פיס שמאחורי הסינמטק בת”א, ביום רביעי, ה-3/10, בשעה 14:00. הנה הקישור.

אבל שנית, יש את הרצועה כולה, למי שמכיר ואוהב את הספרים – או מכיר ושונא, גם יכול להיות מעניין. יש שני פאנלים, שלוש הרצאות (כולל את שלי), ואפילו סדנת פיסול דרקונים מפלסטלינה למי שרוצה. הפרטים נמצאים בתחתית האירוע שלי, בקישור למעלה, אבל הנה הוא עוד פעם, בכל אופן. והנה קישור לאירוע הפייסבוק של הרצועה.

אז בואו בהמוניכם. או בכמה מכם שנכנסים לאולם. אני אשמח לראות אתכם שם.


פורסם ב:

by

Comments

תגובה אחת על “דרקוני רנסנס”

  1. תמונת פרופיל של יוסי לוי

    לצערי לא אוכל להגיע להרצאה שלך, ולכן לא נותר לי אלא לקוות כי בעקבותיה יבוא גם פוסט.